Turčianskie Teplice cieszą się zasłużoną sławą miejsca idealnego na zimowy wypoczynek: w górach Wielkiej i Małej Fatry, w ośrodkach narciarskich, które wyśmienicie uzupełniają główną ofertę miasteczka – wypoczynek u wód termalnych.

Za południową granicą, w sercu Słowacji Środkowej, znajduje się jedno z najstarszych i najpopularniejszych w Europie uzdrowisk. Po zdrowie do Turčianskich Teplic przyjeżdżano już w średniowieczu – tutejsza bogato zmineralizowana woda termalna pomaga w leczeniu schorzeń urologicznych, nerwowych, ginekologicznych oraz układu ruchu.

Zdrowotne kąpiele
Hotele Velka Fatra i Aqua czekają na turystów pragnących wypocząć i podreperować zdrowie. Podczas tygodniowego pobytu można skorzystać z pakietów leczniczych lub leczniczo-relaksacyjnych (357–441 euro) z kilkunastoma zabiegami wykonywanymi na zlecenie lekarza oraz wieczorną kąpielą w szmaragdowym basenie (38°C). Z myślą o kuracjuszach prowadzących siedzący tryb życia i zmagających się z bólem kręgosłupa opracowano siedmiodniowy program leczniczy (287–329 euro), na który składają się: kąpiele perełkowe, jacuzzi, ćwiczenia rehabilitacyjne i masaże. Z kolei pakiet Beauty (413 euro) to propozycja dla kobiet pragnących odpocząć i zadbać o swoje ciało. Kąpiele w wodzie termalnej, odpowiednio dobrana dieta, masaże, ćwiczenia i zabiegi upiększające poprawiają kondycję i samopoczucie. Specjalne programy przygotowano także dla seniorów, ludzi aktywnych, zestresowanych menedżerów, a także par pragnących wspólnie zregenerować siły. Podczas kąpieli wirującej, perełkowej, biczy wodnych oraz inhalacji najpełniej oddziałują na nas lecznicze właściwości wody. Jeśli do tego dodamy zabiegi elektromagnetyczne (poprawiają ukrwienie tkanek i wspomagają metabolizm), terapię światłem (wzmacnia układ odpornościowy) oraz masaże (od klasycznego po shiatsu), to po kilkudniowym pobycie w Turčianskich Teplicach będziemy zdrowsi, szczuplejsi i pełni sił witalnych.

Dla ciała i dla ducha
Główną atrakcją uzdrowiska jest położony w parku nowoczesny kompleks kąpielowy spa & aquapark. Składa się z dwóch wielkich budynków połączonych oszklonym korytarzem oraz trzech zewnętrznych basenów (w tym jednego całorocznego). W pierwszym mieści się aquapark przyciągający głównie zwolenników aktywnego wypoczynku. Wnętrze skrywa basen relaksacyjny ze sztuczną falą i tobogany. Krótsza rynna (47 m), zwana Kamikadze, jest przeznaczona dla osób lubiących mocne wrażenia (zjeżdża się w niespełna 2 s). Druga – o wiele dłuższa Movie (97 m) podczas zjazdu zapewnia doznania estetyczne – można oglądać wideoprojekcję. W sąsiednim budynku znajduje się spa. Cisza i spokój, jakie stąd emanują, są miłą odmianą po gwarnym aquaparku. Wśród propozycji odnowy biologicznej m.in. sauna ziołowo-parowa, masaże orientalne, zabiegi ajurwedyjskie oraz lecznicze, a także jacuzzi, dwa baseny kryte i dwa pod gołym niebem. Zdrowie i uroda gwarantowane!

Białe szaleństwo
Kuracjusze, którym znudzą się zabiegi zdrowotne i upiększające, mogą wyskoczyć na stok. Zaledwie 25 km od Turčanskich Teplic leży Valčianska Dolina – niewielka nowoczesna stacja odpowiednia dla rodzin z dziećmi i początkujących narciarzy (najdłuższa trasa ma 850 metrów). Konkurencją dla tego ośrodka jest Jasenska Dolina, gdzie do dyspozycji mamy ponad 4 kilometry tras (niebieskich i czerwonych). Najdalej, bo 40 km, jest do Parku Snow Donovaly. Warto jednak pokonać tę odległość, by móc poszaleć na szerokich i dobrze przygotowanych stokach jednego z najpopularniejszych ośrodków narciarskich na Słowacji.

Dojazd: samochodem (130 km od Cieszyna) Noclegi: w hotelach Aqua i Velka Fatra. Gościom tych obiektów przysługują zniżki: 30 proc. – na wyciągi w Jasenskej Doline (www.jasenskadolina.sk) oraz 20 proc. na wyciągi w SnowLand w Valcianskiej Dolinie (www. snowland. sk) Ceny: 7-dniowy pakiet spa & aquapark 1050 zł (2 posiłki dziennie, bezpłatny wstęp do spa i aquaparku)
www.therme.sk

Tekst: Barbara Jampolska-Wasiak

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze luty 2011 na str. 30-33.