Dla wielu najlepsze przedstawienia odbywają się na teatralnych scenach.  Na Węgrzech sceną jest przestrzeń powietrzna nad Dunajem, a scenografią panorama Budapesztu.

Pod koniec wakacji, 19 sierpnia w stolicy Węgier podczas Red Buli Air Race piękno i dramaturgia teatru połączy się z szybkością Formuły l. Podczas zawodów lotniczych zobaczymy 15 najlepszych pilotów na najszybszych maszynach. Stawką jest tytuł mistrza świata akrobatycznych zawodów lotniczych.

MOSTY
Pod nimi przelatywać będą zawodnicy tegorocznych zawodów Red Bull AirRace. Najbardziej fotogeniczny z nich to most łańcuchowy (Lanchid) łączący górzystą Budę z nizinnym Pesztem. Tam powinni ustawić się „łowcy” lotniczych zdjęć. W pobliżu mostów znajduje się większość atrakcji. Zatem przy okazji wstąpmy do zamku w Budzie, Muzeum Labiryntu albo przejdźmy się uliczkami starego miasta na Wzgórzu Zamkowym.

PODNIEBNE RYDWANY
Aby zwiększyć swoje szanse na wygraną, pilod rozpędzają się nawet do 400 km/godz. Powoduje to znacznie większe obciążenia niż te, których doświadczają zawodnicy Formuły 1! Cały wyścig odbywa się 20 m nad wodą. Najmniejszy błąd i chwila nieuwagi może sprawić, że pilot wraz z maszyną roztrzaska się o wodę. Tuż przed zawodami piloci zaprezentują się w pokazach solowych. Zobaczymy zapierające dech w piersiach pokazy akrobacji lotniczej. Nic dziwnego, że uczestników Red Buli Air Race nazywa się podniebnymi kaskaderami FI.

SZYBKOŚĆ
Najkrótszy czas przelotu pomiędzy ustawionymi na wodzie 20-metrowymi bramkami zapewni zwycięstwo jednemu z pilotów. Piloci muszą uważać, by nie przelecieć zbyt wysoko nad bramką lub jej nie pomylić – wówczas zostaną im doliczone karne sekundy. Najbardziej widowiskowy moment rywalizacji? Kiedy podczas przelotu przez bramkę, maszyny obracają się o 90 stopni i przyspieszają. Publiczność szaleje z zachwytu!

KRÓLEWSKI WIDOK
Kto chce obserwować zmagania pilotów w nieco spokojniejszej atmosferze, z dala od zgiełku ludzi i ryku silników, powinien ustawić się na Wzgórzu Zamkowym. Z tego miejsca roztacza się doskonały widok na rozgrywające się na Dunaju zawody oraz na panoramę miasta. Nic dziwnego, że od wieków właśnie tutaj swoje rezydencje budowali władcy i arystokracja węgierska. Część z nich zamieniono w muzea. Po zawodach warto kilka z nich odwiedzić!

Termin: 19-21 sierpnia 2009, Budapeszt
Dojazd: do Budapesztu zabiorą nas m.in. linie lotnicze LOT, Wizzair. Można również dojechać pociągiem (z Warszawy i Krakowa);
Nocleg: najlepsza wyszukiwarka hosteli, hoteli i pensjonatów: www.hostels.hu
www.wegry.info.pl

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze czerwiec 2009 na str. 98-99.