W Izmirze w Turcji, w dniach 11-13 października 2023 roku, odbędzie się Konferencja EuroVelo i Turystyki Rowerowej. W tym wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele wszystkich podmiotów z europejskiej branży turystyki rowerowej. Izmir został wybrany na gospodarza, ponieważ jest znany z majestatycznych starożytnych miast, pięknych krajobrazów, wybrzeża oraz licznych tras rowerowych.

Konferencja EuroVelo i Turystyki Rowerowej jest organizowana w celu promowania Europejskiej Sieci Szlaków Rowerowych (EuroVelo) i turystyki rowerowej w Europie. W Izmirze, uczestniczący w konferencji eksperci będą mogli skorzystać z udogodnień oferowanych przez hotele z certyfikatem “Przyjazny Rowerom” (Bike Friendly).

Konferencja EuroVelo i Turystyki Rowerowej jest corocznym wydarzeniem, organizowanym co dwa lata od 2012 roku. W tym roku Izmir został wybrany na gospodarza, ponieważ znajduje się na trasie EuroVelo 8, znanej jako Szlak Śródziemnomorski. Wydarzenie jest objęte patronatem Ministerstwa Kultury i Turystyki Republiki Turcji, Tureckiej Agencji Promocji i Rozwoju Turystyki (TGA) oraz Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF), a organizowane jest we współpracy z lokalnymi podmiotami i gminą metropolitalną Izmiru.

Szlak EuroVelo 8 rozpoczyna się w Andaluzji w Hiszpanii, a następnie łączy śródziemnomorskie wybrzeże Francji, Włoch, Półwyspu Bałkańskiego i Turcji, przebiegając przez wiele tureckich miast, takich jak Dikili, Bergama, Aliağa, Foça, Izmir, Balıklıova, Alaçatı, Çeşme, Sığacık i Selçuk. Na odcinku Szlaku EuroVelo 8 w regionie Izmiru znajdują się dwa miejsca wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO – Efez i Pergamon.

Tematem przewodnim Konferencji EuroVelo i Turystyki Rowerowej będzie rozwój zrównoważonej turystyki rowerowej. Uczestnicy będą mogli dzielić się wiedzą o sieciach tras rowerowych, najnowszych osiągnięciach technicznych i infrastrukturalnych w branży, nawiązywać kontakty i dyskutować na temat przyszłości turystyki rowerowej i dziedzictwa kulturowego podczas jazdy na rowerze. Uczestnicy będą mieli okazję poznać różnorodne sposoby wykorzystania dziedzictwa kulturowego w celach turystycznych oraz zrozumieć, jak ważna jest dbałość o środowisko naturalne podczas organizowania wycieczek rowerowych.

Konferencja o EuroVelo i Turystyce Rowerowej to idealna okazja dla Izmiru, aby zaprezentować swoje możliwości jako cel turystyczny dla miłośników jazdy na rowerze. Miasto jest znane ze swojego dziedzictwa kulturowego, wspaniałych plaż, aromatycznych kuchni i przyjaznych ludzi. Połączenie tych atutów z rozwijającym się trendem turystyki rowerowej czyni Izmir doskonałym miejscem na organizację takiego wydarzenia.

Organizatorzy zapewniają, że uczestnicy konferencji będą mogli skorzystać z szerokiej gamy usług i udogodnień dla rowerzystów, takich jak specjalne ścieżki rowerowe, stacje naprawy rowerów oraz hotele i hostele przyjazne dla rowerzystów. Będzie to nie tylko okazja do dyskusji i nauki, ale również do dobrej zabawy i przeżycia niezapomnianych chwil podczas jazdy na rowerze.

Wszystkich miłośników turystyki rowerowej oraz dziedzictwa kulturowego serdecznie zapraszamy na Konferencję o EuroVelo i Turystyce Rowerowej w Izmirze!

Źródło: Biuro prasowe Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce