Lato to niewątpliwie najlepsza pora roku na niezapomniany Błękitny Rejs (ang. Blue Voyage), czyli wyjątkową podróż statkiem po wodach Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego w przepięknej Türkiye (Turcji). Ta niezwykła przygoda pozwala podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy urokliwych zatoczek na wybrzeżach Riwiery Tureckiej i Morza Egejskiego, a także rozkoszować się ciepłymi wieczorami i wyśmienitą turecką kuchnią w portowych miasteczkach. W czasie Błękitnego Rejsu poczuć można rytm łagodnych fal, które układają do snu na pokładzie statku, by następnie budzić się wśród bezkresnego błękitu…

Kierunek – Turcja Egejska
Pierwsza z magicznych tras Błękitnego Rejsu prowadzi przez urocze wybrzeże Morza Egejskiego w Turcji. Na tym szlaku jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest Bodrum. Gümüşlük, Bitez, Yalıkavak, Aspat, Cennet i Iassos to tylko kilka z najbardziej malowniczych zatoczek, które zainspirowały ideę Błękitnych Rejsów w Turcji. Po zwiedzeniu tych cudownych miejsc, można zejść na ląd, aby odkryć uroki XV-wiecznego zamku Bodrum, gdzie mieści się również fascynujące Muzeum Archeologii Podwodnej. Ponadto, miasto jest znane z doskonałej kuchni. W licznych restauracjach serwowane są wyborne dania egejskie, tureckie i międzynarodowe.

Półwysep Datça – Raj na ziemi
Następne przystanki na trasie rejsu prowadzą z Morza Egejskiego w stronę Morza Śródziemnego, gdzie znajdują się porty w miejscowościach Gökova, Datça i Marmaris. Zatoka Gökova, rozciągająca się między półwyspami Bodrum i Datça, to jeden z najpopularniejszych celów Błękitnych Rejsów. Na tym pięknym odcinku warto odwiedzić wyspę Orak, wyspę Sedir, Zatokę Küfre, Zatokę Löngöz, Zatokę Çanak, nazywaną również Zatoką Angielską, Değirmen Bükü, wyspy Yedi (Siedem Wysp), Zatokę Lacivert (Granatowa) i wyspę Tavşan (Zajęcza). Wybrzeże półwyspu Datça zachwyca turystów licznymi małymi zatoczkami, takimi jak Kurubük, Palamutbükü, Hayıtbükü, Kızılbük, Ballıca Bükü, Boynuzcuk i Armonika. Na odwiedzających czeka także unikalna przyroda i starożytne miasto Knidos. W dalszej części trasy do Marmaris można podziwiać Adaköy, wyspę Keçi (Kozia), wyspę Güvercin (Gołębia), wyspę Cennet (Raj), Zatokę Serçe (Wróbla), Zatokę Bozukkale i Bozburun. Po cumowaniu w porcie Marmaris, można odkryć miasto, a także podziwiać zabytki, takie jak zamek Marmaris oraz starożytne miasta Physkos i Amos.

W sercu Błękitnego Rejsu – Göcek
Na urokliwej Riwiery Tureckiej turystów czeka prawdziwy żeglarski raj – Göcek. Tuż przed miejscowością Göcek warto zobaczyć otoczoną szuwarami rzekę Dalyan i starożytne miasto Kaunos. Wyspy Domuz oraz liczne zatoczki, takie jak Osman Ağa, Boynuz Bükü, Sarsala, a także uznawana za główny punkt wielu Błękitnych Rejsów – Zatoka Bedri’ego Rahmi, sprawiają, że trudno nie zakochać się w tym miejscu. W zatoce znajdują się również zatopione ruiny znane jako Łaźnia Kleopatry (Kleopatra Hamamı), które stanowią idylliczne miejsce do nurkowania pośród pozostałości dawnych zabudowań i różnorodnego podwodnego życia. Kolejnym popularnym przystankiem na trasie jest Fethiye, słynące ze światowej klasy marin, zlokalizowane na styku Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego. Po dniu spędzonym na nurkowaniu w krystalicznie czystych wodach Fethiye, można przenocować w urokliwych zatoczkach, gdzie można cieszyć się górską bryzą nasączoną zapachem tymianku. Po podniesieniu kotwicy, kolejne etapy wycieczki prowadzą do Ölüdeniz, rajskiego miejsca dla miłośników paralotniarstwa w Turcji. Warto tu odwiedzić malownicze zatoczki, takie jak Zatoka Kumburnu, wyspa Gemiler, Zatoka Kabak, Zatoka Kıdrak, wyspa Şövalye (Rycerza), a także zatoki Samanlık, Kalemya, Akvaryum oraz oczywiście Dolinę Motyli, która stanowi dom dla ponad 80 gatunków tych pięknych stworzeń.

Podróż marzeń z Kaş do Kekova
Inny niezwykły kierunek Błękitnego Rejsu prowadzi przez okolice Antalyi, stolicy Riwiery Tureckiej, do jednego z jej klejnotów – Kaş. To jedno z najbardziej urokliwych kurortów w Türkiye (Turcji), z przepiękną plażą Kaputaş, uznawaną za jedną z najpiękniejszych na świecie. Błękitny Rejs do Kalkan i Kekova to wyjątkowe przeżycie. Szczególnie godne uwagi są starożytne ruiny otaczające malowniczą wyspę Kekova. Po opuszczeniu Kaş, kolejną wspaniałą zatoką na trasie jest zachwycająca Zatoka Limanağzı. W dalszym ciągu rejsu można podziwiać wyspy Güvercin i Dodekanezu, a także Ufak Dere, Zatokę İnönü, Aperlai, Zatokę Yağlıca, Zatokę Tersane, Zatokę Akwarium, Üçağız, Kaleköy i Zatokę Karalos, aby wymienić tylko niektóre z wspaniałych przystanków tego niezapomnianego rejsu. Na uwagę zasługuje także Jaskinia Piratów (Korsan) w zatoce Gökkaya, do której można dotrzeć jedynie łodzią, co stanowi dodatkową atrakcję tej magicznej wyprawy.

Źródło: Biuro prasowe Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce