Wyróżniona przez prestiżowe wydawnictwo Lonely Planet jako jedna z najlepszych destynacji turystycznych na rok 2024, Urla to wyjątkowe miejsce na kulinarnej mapie Turcji. Ta malownicza gastronomiczna oaza położona w tureckiej prowincji Izmir, zachwyca nie tylko swoją kulinarną ofertą, ale także urokliwymi brukowanymi uliczkami, kamiennymi domami z wykuszami oraz luksusowymi hotelami butikowymi. Oto pięć powodów, dla których warto odwiedzić ten magiczny zakątek nad Morzem Egejskim.


Posiłki w restauracjach wyróżnionych przez Michelin
W Urli, miłośnicy dobrego jedzenia mogą rozkoszować się wyjątkowymi doznaniami kulinarnej sztuki. Lokalne restauracje, zgodne z ideą farm-to-table, czyli „z pola na stół”, tworzą wyborne dania kuchni egejskiej z plonów tutejszych żyznych ziem, wykorzystując zrównoważone metody produkcji.
W ostatnich latach nowatorscy szefowie kuchni otworzyli restauracje, które przyciągnęły uwagę inspektorów Michelin. W efekcie, w przewodniku Michelin na 2024 rok, restauracje w Urli zostały wyróżnione sześcioma gwiazdkami Michelin. Ponadto, lokalne restauracje zdobyły trzy zielone gwiazdki Michelin oraz nagrodę Michelin Sommelier za doskonałą ofertę win.
Dla wszystkich miłośników kulinariów, Urla to miejsce, gdzie można spędzić czas wspaniale, delektując się wybornymi oliwami z oliwek, smakowitymi daniami kuchni egejskiej i wyśmienitymi winami. Ta gastronomiczna podróż to prawdziwa uczta dla podniebienia.
Festiwal Winobrania w Urli: Wspaniałe doświadczenie dla miłośników wina
Urla, malownicza miejscowość z doskonałym klimatem do uprawy winorośli, zaprasza miłośników wina do odwiedzenia swojego corocznego Festiwalu Winobrania. Już od starożytności wina produkowane w tej okolicy cieszyły się renomą i były wysyłane na zachodnie wybrzeża Morza Śródziemnego oraz Morza Czarnego.
Dziś w Urli tradycja uprawy winorośli jest kontynuowana, a lokalne butikowe winnice oferują wyjątkowe wina z unikalnych odmian winogron takich jak Urla Karası, Foça Karası i Gaydura. Podczas festiwalu, który odbywa się pod koniec sierpnia, można degustować te wyśmienite wina oraz poznać historię i kulturę związaną z winiarstwem w regionie.
Podążając szlakiem winnic w Urli, odwiedzający mają okazję poznać tajniki produkcji wina oraz delektować się bogatym smakiem lokalnych win. Festiwal Winobrania w Urli to niezapomniane doświadczenie dla wszystkich pasjonatów wina, którzy pragną odkryć nowe, aromatyczne przyjemności.

Odkryj szlaki oliwne w Urli, jednym z najżyźniejszych regionów Turcji
Urla, położona w jednym z najbardziej żyznych regionów Turcji, to miejsce, gdzie od tysięcy lat oliwki wnoszą na stoły obfitość i bogactwo. Obszar ten, pełen długowiecznych drzew oliwnych, znany jest z uprawy oliwek od czasów starożytnych. To tutaj, w antycznej osadzie Klazomenai, znajduje się najstarsza na świecie wytwórnia oliwy z oliwek.
Podczas wizyty w Urli można wziąć udział w degustacjach oliwy z oliwek, odkrywać malownicze szlaki oliwne i zgłębiać historię oliwek na terenie Anatolii w Muzeum Oliwy z Oliwek Köstem, które mieści się w centrum prowincji.
Zapraszamy do odkrycia uroków szlaków oliwnych w Urli i do zanurzenia się w fascynującym świecie oliwek na tym magicznym terenie Turcji.

Podróż przez dzieje cywilizacji – odkryj niezwykłe skarby historyczne Urli!
Urla, urokliwe nadmorskie miasto, zachwyca nie tylko swoim pięknem, ale także niezwykłym bogactwem historycznym. Zaledwie godzinę jazdy od tej miejscowości znajduje się starożytne miasto Efez, które stanowi prawdziwą perłę historyczną.
Efez to miejsce, w którym można podziwiać Świątynię Artemidy – jeden z siedmiu cudów starożytnego świata, oraz imponującą Bibliotekę Celsusa. To miasto, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest zamieszkane nieprzerwanie od kilku tysięcy lat, przechodząc przez różne okresy historyczne, począwszy od prehistorycznych czasów aż po panowanie państw tureckich i Imperium Osmańskiego.
W okolicach Efezu można również odkryć unikatowe budowle i artefakty z okresu wczesnego chrześcijaństwa, takie jak Dom Najświętszej Maryi Panny, Bazylika św. Jana czy Jaskinia Siedmiu Śpiących. To niezapomniane miejsce, które przyciąga miłośników historii i archeologii z całego świata.
Zaplanuj swoją podróż przez dzieje cywilizacji i odwiedź Urlę oraz starożytne miasto Efez, aby odkryć fascynującą historię i kulturę tego regionu!

Źródło: Biuro prasowe Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce
Opracowała: Dorota Olendzka