Turcja staje się coraz bardziej atrakcyjnym celem podróży kulturalnych dla zamożnych Europejczyków. Dzięki doskonale zarządzanym hotelom, wysokiej jakości usługom oraz wszechobecną atmosferą gościnności, kraj ten nie tylko cieszy się popularnością wśród rodzin planujących wakacje, ale także przyciąga coraz większą uwagę turystów o zasobniejszych portfelach.

Ostatnie inwestycje oraz wprowadzenie efektywnych nowych strategii sprawiły, że Turcja stała się ważną destynacją kulturalną dla wymagających podróżników. Ciekawe atrakcje, bogate dziedzictwo historyczne oraz unikalna kultura sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na wyjazd do tego fascynującego kraju.

Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji rewolucjonizuje rozwój turystyki poprzez innowacyjne podejście
W ostatnich latach Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji odegrało kluczową rolę w promowaniu kraju jako atrakcyjnego celu podróży dla zamożnych turystów. Dzięki współpracy z sektorem prywatnym oraz zaangażowaniu doświadczonego specjalisty, Mehmeta Nuriego Ersoya, resort ten opracował szereg atrakcyjnych pozycji, które przyciągają turystów na krótkoterminowe pobyty.
Jedną z kluczowych inicjatyw Ministerstwa jest dążenie do zwiększenia liczby atrakcji turystycznych poprzez wydłużenie okresu prowadzenia wykopalisk archeologicznych oraz zwiększenie ich liczby. Projekt „Dziedzictwo dla przyszłości” obejmuje badania m.in. w regionie Bergama, co ma przynieść korzyści zarówno lokalnej społeczności, jak i rozwojowi turystyki w regionie.
Dodatkowo, Ministerstwo stworzyło innowacyjne koncepcje, takie jak „nocne muzea”, które umożliwiają zwiedzanie monumentalnych budowli i starożytnych miast poza standardowymi godzinami otwarcia. Ta inicjatywa przyczyniła się do rekordowej liczby odwiedzających muzea na wolnym powietrzu, w tym słynnej starożytnej Afrodyzji.
Dzięki wspólnym działaniom Ministerstwa Kultury i Turystyki Turcji oraz sektora prywatnego, rozwój turystyki w kraju rośnie dynamicznie, przyciągając coraz większą liczbę turystów z całego świata.

Mehmet Nuri Ersoy, Minister Kultury i Turystyki Turcji, dążąc do przekształcenia swojego kraju w najlepszy cel podróży dla zamożnych turystów, wydłużył sezon turystyczny do 12 miesięcy i zachęca urlopowiczów do odwiedzenia wszystkich 81 prowincji. – Regiony Morza Marmara i Morza Śródziemnego w Turcji generują aż 80% przychodów z turystyki. Region Morza Egejskiego odpowiada za około 10%, podczas gdy pozostałe 10% przypada na region Morza Czarnego i inne części Anatolii. Jednym z naszych kluczowych celów jest zwiększenie liczby turystów i przychodów, jednocześnie rozszerzając turystykę na inne obszary poprzez różnorodne, atrakcyjne oferty. W tym względzie szczególną uwagę przykładamy do regionu Morza Egejskiego, które, mimo potencjału w postaci bogactwa kulturowego, malowniczego wybrzeża i naturalnych zasobów, nie osiągnęło jeszcze poziomu, na którym powinno się znajdować w kontekście turystyki. Dlatego konsekwentnie będziemy kontynuować nasze wysiłki, mające na celu podniesienie rangi wybrzeża Morza Egejskiego podczas planowania podróży przez zagranicznych turystów – podsumowuje swoje cele.

Minister Ersoy intensyfikuje wysiłki w dążeniu do uzyskania certyfikatów zrównoważonego rozwoju dla obiektów turystycznych w Turcji
Zamożni i ekologicznie świadomi turyści coraz częściej kierują swoje zainteresowania w stronę zrównoważonego rozwoju, co sprawia, że Minister Kultury i Turystyki Ersoy postanowił podjąć intensywne działania w celu uzyskania certyfikatów zrównoważonego rozwoju dla obiektów turystycznych w Turcji. Jak informuje minister, dotychczas ponad 16 000 spośród około 21 000 hoteli w tym kraju już posiada takie certyfikaty, co świadczy o znaczących postępach w tej kwestii.
Turecka Agencja Promocji i Rozwoju Turystyki (TGA) podkreśla, że Turcja to nie tylko idealne miejsce na wakacje z pięknymi plażami i słoneczną pogodą, ale również oferuje wiele innych atrakcji turystycznych. Wśród nich znajdują się m.in. turystyka przyrodnicza, rejsy morskie, turystyka rowerowa, turystyka kulturowa oraz unikalne doznania kulinarne. Co więcej, restauracje z Stambułu, Izmiru i Bodrum zostały umieszczone w prestiżowym przewodniku Michelin, co potwierdza wysoki poziom gastronomii w tym kraju.
Niezwykłe osiągnięcia Turcji w dziedzinie turystyki są również widoczne w rosnącej liczbie obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak miało to miejsce niedawno ze starożytnym miastem Gordion. Działania podejmowane przez Ministerstwo Kultury i Turystyki mają na celu nie tylko przyciągnięcie znamienitych turystów, ale także promowanie zrównoważonego rozwoju i ochronę dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego Turcji.

Dla wszystkich poszukujących niezapomnianych przeżyć i luksusowych doświadczeń, Turcja staje się idealnym miejscem do odkrywania nowych zakątków i poznawania fascynującej historii tego regionu. Nie ma wątpliwości, że Turcja jest teraz jednym z najbardziej pożądanych celów podróży dla zamożnych Europejczyków szukających prawdziwie kulturalnych doznań.

Źródło i zdjęcie: Biuro prasowe Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce
Opracowała: Dorota Olendzka