Isparta, nazywana „kwiatowym ogrodem” Turcji, w ostatnich latach stała się popularnym celem ekoturystycznym. Turyści z przyjemnością odwiedzają tu tętniące życiem ogrody różane i fioletowe pola lawendy. Słodkie, kwiatowe zapachy oraz zapierające dech w piersiach cuda natury sprawiają, że Isparta jest miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć. Cała prowincja słynie również z aktywności na świeżym powietrzu, wyśmienitej kuchni i pięknych ogrodów. Dodatkowo, w granicach Isparty znajduje się część słynnej tureckiej Krainy Jezior, która została umieszczona na liście „50 miejsc, które warto odwiedzić w 2023 roku”.

Kraina róż i lawendy
W sercu tureckiego miasta Isparta produkuje się aż 65% światowego zapotrzebowania na olejek różany. Z płatków róż rosnących na tym obszarze, w nowoczesnych fabrykach powstają nie tylko olejki, ale również pyszne produkty spożywcze, takie jak lokum z różą czy konfitura różana. Ponadto, wytwarza się tutaj różnorodne kosmetyki, w tym wodę różaną, olejek różany, perfumy i kremy różane. Coroczne zbiory róż, odbywające się od końca maja do czerwca, są okazją do radości zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.
Oprócz obfitych zbiorów róż, region Isparty słynie także z uprawy lawendy. Wioska Kuyucak, niedaleko miasta Keçiborlu, w prowincji Isparta, dostarcza aż 90% produkcji lawendy w całej Turcji. Po zbiorach, lawenda jest przetwarzana na mokro lub suszona, a następnie wykorzystywana do produkcji kremów, mydeł, olejków, wód kolońskich i innych produktów. Sezon zbiorów lawendy rozpoczyna się po zakończeniu zbiorów róż i trwa od końca lipca do połowy sierpnia.

Błyszcząca gwiazda Krainy Jezior
Isparta, zachwyca nie tylko bujnymi ogrodami różanymi i lawendowymi, ale także obszarem w basenie Morza Śródziemnego z kilkoma jeziorami. Podczas wycieczki do tego regionu można odwiedzić Eğirdir, największe jezioro w okolicy, oraz jezioro Kovada, usytuowane w Parku Narodowym Jeziora Kovada. Miasto Eğirdir, położone nad jeziorem o tej samej nazwie i należące do sieci Cittaslow, zachwyca swoimi słynnymi sadami jabłkowymi. Spacer wokół jeziora, przejażdżka rowerem, rejs łodzią i degustacja świeżej ryby w restauracji nad wodą to tylko część atrakcji, jakie oferuje to miejsce. Na jeziorze Eğirdir znajdują się dwie wyspy: Can, idealna do biwakowania i pikników, oraz Yeşil, z uroczą wioską z drewnianymi domami i kościołem Aya Stefanos, ważnym miejscem dla chrześcijan. Oprócz jeziora, w regionie znajduje się zamek Eğirdir z czasów wschodniorzymskich oraz 800-letni meczet Hızırbey. Jezioro Kovada zachwyca malowniczą scenerią z unikalną florą i fauną, a Park Narodowy wokół niego jest ulubionym miejscem fotografów przyrody, obserwatorów dzikiej przyrody, miłośników pieszych wędrówek i biwakowiczów.

Trekking pośród historii i przyrody w Krainie Jezior
W regionie Krainy Jezior znajduje się wiele starożytnych miast, które można zwiedzać podczas trekkingu po trasach turystycznych. Szlak Świętego Pawła i Szlak Pizydyjski prowadzą przez stanowiska archeologiczne w prowincji Isparta. Szlak Świętego Pawła, jeden z najdłuższych szlaków turystycznych w Turcji, rozpoczyna się w Perge w okolicy Antalyi i biegnie przez kanion Yazılı w miejscowości Çandır, w prowincji Isparta. Kanion ten, nazywany “magazynem tlenu”, ma duże znaczenie historyczne ze względu na liczne świątynie i inskrypcje naskalne. W kanionie popularna jest wspinaczka skałkowa, a na rzece Göksu można uprawiać rafting. Szlak Świętego Pawła przechodzi również przez starożytne miasto Adada oraz miejscowości Eğirdir i Yalvaç, kończąc się w starożytnym mieście Antiochia Pizydyjska.

Po zwiedzeniu świętych miejsc, takich jak świątynia dedykowana Trajanowi i cesarzom rzymskim oraz świątynia Zeusa Megistosa-Serapisa w Adadzie, można podziwiać imponujące budowle, takie jak świątynia Augusta, łaźnie rzymskie i monumentalna fontanna w Antiochii Pizydyjskiej, położonej w pobliżu miasta Yalvaç, które również należy do sieci Cittaslow. Antiochia, gdzie św. Paweł wygłosił swoje pierwsze kazanie, jest również ważnym miejscem ze względu na znajdujący się tam kościół poświęcony świętemu. Znaleziska z tego starożytnego miasta są eksponowane w Muzeum w Yalvaç. Ponadto w Yalvaç można spróbować tradycyjnych lokalnych potraw, takich jak Yalvaç hamursuzu, przygotowywana z masła, tahini i tłuczonych ziemniaków oraz Yalvaç güllacı, robiona z twarogu.

Kolejny ważny szlak turystyczny w tym regionie, czyli Pizydyjski, również oferuje możliwość odwiedzenia starożytnych miast Adada i Antiochia w prowincji Isparta oraz okolicznych miejscowości. Do najbardziej imponujących atrakcji na trasie należy starożytne miasto Sagalassos. W Sagalassos, położonym w Ağlasun w prowincji Burdur, znajduje się licząca sobie 1800 lat Fontanna Antoninów. Warto też zobaczyć kanion Köprülü w Antalyi, podobnie jak antyczne Selge, leżące w granicach Parku Narodowego Kanionu Köprülü oraz Termessos, jedno z najlepiej zachowanych starożytnych miast w Turcji.

Źródło: Biuro prasowe Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce,