W Turcji wyznaczono wiele malowniczych tras turystycznych, które prowadzą przez dziką przyrodę oraz śladami starożytnych cywilizacji anatolijskich. Te szlaki zostały dostosowane do potrzeb odwiedzających i wyposażone w udogodnienia, co umożliwia przyjemne wędrówki oraz odkrywanie historii imperiów Licyjczyków, Karyjczyków, Hetytów i Frygijczyków. Przeżyj niezapomnianą podróż przez tysiące lat historii tego regionu, wiodącą od Morza Egejskiego przez Morze Śródziemne aż po środkową Anatolię. Dołącz do nas na tych wyjątkowych trasach!

Szlak Licyjski, czyli pierwsza długodystansowa trasa turystyczna w Turcji
Licja, położona na półwyspie Teke w zachodniej części tureckiego regionu Morza Śródziemnego, była jedną z najbardziej zaawansowanych cywilizacji Anatolii, z własnym językiem i wspaniałymi miastami o zachwycającej architekturze. Federacja Licyjska, skupiająca 23 miasta, miała wpływ na rozwój współczesnych systemów demokratycznych. Szlak Licyjski, który prowadzi z Fethiye do Antalyi, to specjalnie przygotowana trasa umożliwiająca odkrywanie pozostałości tej fascynującej cywilizacji. Duże i małe miasta licyjskie, takie jak Ksantos, Myra, Olympos, Aperlai i Simena, znajdują się wzdłuż około 540-kilometrowej trasy, która jest oznakowana na całej swojej długości. Gorąco polecamy odwiedzić starożytną stolicę Licji, Patarę, po zachodzie słońca. Zwiedzanie tego historycznego miejsca pod gwiazdami to niezapomniane przeżycie, możliwe dzięki projektowi “Türkiye’s Night Museology”, który oświetla miasto po zmierzchu. Szlak Licyjski oferuje również piękno natury, takie jak Ölüdeniz, dolina Motyli, zatoka Kabak, Kalkan, Kaş, góra Olimp, latarnia morska Gelidonya, Çıralı i kanion Göynük.

Najdłuższy szlak turystyczny w Turcji: Szlak Karyjski
Szlak Karyjski, nazwany na cześć starożytnej cywilizacji Karyjczyków, jest najdłuższą trasą turystyczną w Turcji, liczącą aż 800 kilometrów. Ta malownicza trasa prowadzi śladami Karyjczyków przez prowincje Aydın i Muğla, rozpoczynając się na półwyspie Bozburun na południe od Marmaris.

Podczas podróży można podziwiać starożytne miasto Knidos oraz latarnię morską Deveboynu, zlokalizowaną na krańcu półwyspu. Z miejscowości Datça, znanej ze swoich gajów migdałowych i oliwnych, rozpościera się widok na te historyczne miejsca. Trasa prowadzi także do zatoki Gökova przez wyspę Sedir, oferując piękne plaże i urokliwe zatoki.

W trakcie podróży można również podziwiać bogactwo przyrody, w tym różnorodne gatunki ptaków zamieszkujących okolice jeziora Bafa. Dodatkowo, spływ kajakiem kanałem Dalyan, niedaleko centrum Muğli, umożliwia zobaczenie skalnych grobowców w starożytnym mieście Kaunos, które mają już 2400 lat.
Szlak Karyjski to nie tylko podróż w czasie do starożytnych cywilizacji, ale także możliwość odkrycia piękna przyrody i spędzenia czasu na urokliwych plażach Turcji.

Szlak Pizydyjski – harmonijne połączenie natury i archeologii
Trasa Szlaku Pizydyjskiego, wiodąca przez malownicze góry na południe od Antalyi, to niezwykłe połączenie starożytnych zabytków archeologicznych i zapierającej dech w piersiach przyrody. Na trasie znajdują się takie miejsca jak Sagalassos z Fontanną Antoninów, Termessos, Antiochia Pizydyjska, Kremna, Adada i Selge, gdzie można odkryć tajemnice starożytnych miast i poznać bogatą historię regionu. Przyrodnicze atrakcje trasy obejmują malownicze kaniony Köprülü i Çandır Yazılı, Park Narodowy Jeziora Kovada, jezioro Eğirdir oraz lasy dębowe Davraz Kasnak.

Podczas eksploracji tych obszarów można podziwiać dziką przyrodę, fotografować piękne krajobrazy oraz uczestniczyć w aktywnościach takich jak rafting i wspinaczka skałkowa. Podążając ścieżkami Szlaku Pizydyjskiego, można cieszyć się dziewiczym pięknem otaczającej przyrody i zanurzyć się w jej niezwykłym uroku. To doskonała okazja do odkrywania niezwykłych miejsc i doświadczenia harmonii między naturą a historią.

Wyjątkowe odkrycie w sercu Anatolii – Szlak Hetytów
W Anatolii odkryto Szlak Hetytów, który pozwala odkryć tajemnice jednego z najpotężniejszych imperiów starożytności. Trasa licząca 380 kilometrów prowadzi przez historyczne miejsca, takie jak Hattusa, Alacahöyük i Şapinuwa, gdzie można podziwiać bogactwo kultury hetyckiej. Zwiedzając Świątynię-Pałac w Alacahöyük czy Bramę Lwów w Hattusie, można przenieść się w czasie i poczuć ducha starożytnego imperium. Szlak Hetytów to nie tylko podróż w przeszłość, ale także możliwość zanurzenia się w fascynującą historię i dziedzictwo tego tajemniczego ludu.

Szlak Frygijski z miejscami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Tu czeka niezwykła podróż w historię ludzkości. Region Frygii, bogaty w wspaniałe zabytki skalne, zachowuje pamięć o rytuałach religijnych i życiu społecznym Frygijczyków. Trasa turystyczna o długości ponad 500 kilometrów przechodzi przez malownicze Doliny Frygijskie, starożytne miasto Gordion oraz wiele innych fascynujących miejsc, takich jak wioska Ayazini czy zamek Avdalas. Szlak Frygijski to nie tylko podróż w przeszłość, ale także możliwość odkrywania unikalnej kultury i tradycji tego regionu.

Źródło:

Biuro prasowe Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce