Informacje ogólne
Druga pod względem wielkości po Sycylii wyspa śródziemnomorska. Obszar Sardynii wraz z ok. 400 mniejszymi wysepkami, takimi jak San Antioco, San Piętro, Asinara, La Maddalena czy Caprera, wynosi 24089 km2. Sardynia posiada 1800 km linii brzegowej.
Wybrzeże jest niezwykle różnorodne. Tworzą go zarówno długie i szerokie plaże, jak i trachitowe i granitowe skały oraz wapienne klify.

Klimat śródziemnomorski, długie gorące lata i krótkie łagodne zimy. Wiatr dominujący -mistral – chłodny i suchy, drugi – sirocco – ciepły i wilgotny.

Główna i najdłuższa rzeka -Tirso. Jedyna rzeka jeszcze – Terno, która dzieli miasteczko Bosa.
W związku z małymi opadami, od wielu lat budowano sztuczne jeziora oraz zapory wodne: jak Omodeo na rzece Tirso, Co-ghinas, Flumendosa. Jedyne jezioro naturalne – Baratz – położone jest na północ od Alghero. Sardynia podzielona jest na 4 prowincje – Cagliari, Sassari, Nuoro i Oristano. Główne miasta to Cagliari (stolica), Sassari, Olbia i Nuoro. Od 1948 r. jest autonomicznym regionem Republiki Włoskiej.

Sklepy
Czynne w godz. 9-13 i 1 6.30-20. Zamknięte w niedzielę i poniedziałek rano. Z wyjątkiem wielkich supermarketów, które otwarte są siedem dni w tygodniu.

Banki / waluta
Czynne od poniedziałku do piątku, zazwyczaj w godzinach 835 -1320 i 1 500-1600.
Waluta obowiązującą na Sardynii jest euro. Wymiana polskiej waluty jest niemożliwa. Większość sklepów i restauracji akceptuje karty kredytowe, jednak w małych miejscowościach lepiej być przygotowanym na zapłatę gotówką.

Warto zobaczyć
Sardynie kolonizowali Fenicjanie, Kartagińczycy i Rzymianie, bywali tu też Hiszpanie i Arabowie. Trzeba zobaczyć Tombe dei Giganti – groby olbrzymów. Wzdłuż wybrzeży rozsiane są teatry i drogi miast punickich i rzymskich oraz ślady dawnej świetności czasów hiszpańskich.
Piękne jest również samo Cagliari, położone na wzgórzach przy malowniczej plaży Poetto o długości 6 km, ze swoim amfiteatrem rzymskim, bazyliką, katedrą, kościołami oraz dwiema wieżami z okresu pizańskiego. Z kolei Alghero to miasteczko pohiszpań-skie, które dziś stanowi centrum turystyczne na Sardynii, a niedaleko znajduje się jedna z największych jaskiń – Grotta di Nettuno. Można do niej dotrzeć łodzią od strony morza lub schodami (do pokonania jest 652 stopni) na przylądku Capo Caccia. Warto zobaczyć także położony niedaleko Nekropol Angelo Ruju.
Natura na Sardynii dominuje wszędzie. Pół miliona hektarów naturalnego rezerwatu czyni wyspę jednym z najbardziej chronionych miejsc w rejonie Morza Śródziemnego.
Na całym wybrzeżu nie ma problemu z wyborem miejsca na którejś z setek plaż z czystą, szmaragdową wodą i srebrnobiałym piaskiem. Urocze są też niedostępne zatoczki, gdzie można dojechać tylko drogą wodną, skaliste wybrzeża, czy maleńkie wysepki na tle dziewiczej przyrody.
Sardynia to także miejsce żywej kultury i ciekawych lokalnych obyczajów, które tutaj pielęgnuje się z wielkim rozmachem. W miastach, wioskach, sanktuariach i małych kościołach wiejskich celebruje się w ciągu roku ponad tysiąc odpustów, autentycznych świąt ludowych, gdzie święte i pogańskie oraz ziemskie przyjemności (wspólne ucztowanie), łączą się w jeden spektakl rozweselany przez tradycyjne tańce i śpiewy. Karnawał w Mamojadzie, Sartilia w Oristano, Cavalcata i Candelieri w Sassari, odpust św. Efisio 1 maja w Cagliari – to tylko niektóre z tutejszych świąt. To ostatnie to wspaniała uroczystość, w której uczestniczy cała Sardynia. Mężczyźni, kobiety, starzy, młodzi i dzieci paradują w dawnych strojach ludowych.

Sport
Sardynia to raj dla wielbicieli żeglarstwa, katamaranów czy windsurfingu. Najlepsze miejsce dla deskarzy to Porto Polio na północy, dobre warunki do pływania są również na zachodnim wybrzeżu w okolicy Oristano Funtana Meiga i na południu w Villasimius oraz miejscowości Chia. Każdy może znaleźć tu coś dla siebie – wędkarstwo, kajakarstwo, wspinaczka, wycieczki rowerowe, tenis, jazda konna, pola golfowe. Pasjonaci nurkowania mają do dyspozycji dno morskie pełne podwodnych jaskiń, wraków oraz bogactwo fauny i flory

Rzemiosło
Dzisiejsi rzemieślnicy, pozostając wierni korzeniom antycznych tradycji, robią wspaniałe gobeliny, dywany, koszyki, ceramikę oraz wyrafinowaną biżuterię ze złota i koralu.

Kuchnia
Miejscowa kuchnia jest bardzo różnorodna i smakowita. Na Sardynii każda wioska ma swoją kulinarną specjalność – pieczone jagnię czy prosię, tysiące potraw z ryb, owoce morza, sery, karczochy, ciasta oraz różnorodne gatunki chleba. Typowym rodzajem chleba sardyńskiego jest pane carasau lub carta da musica. Są to cieniutkie wysuszone placuszki – bardzo smaczny, oryginalny chleb pasterski.
Na Sardynii produkuje się wspaniałe sery, oliwki, olej extra vergine, a także wspaniałe wina, które często zwyciężają na konkursach międzynarodowych. Najbardziej znane to Vermentino, Nuragus, Monica, Cannonau, Vernaccia czy typowe deserowe wino Malvasia wytwarzane w miasteczku Bosa. Słynny jest też tutaj likier z mirtu tzw. Mirto (biały lub czerwony), bardzo smaczny likier z cytryny (limonciello) czy wódka z winogron Filue Ferru, która w dawnych czasach była zakazana, dlatego chowano ją w ziemi, a dla oznaczenia miejsca zakręcano wokół zakrętki drut – stad jej nazwa.

Opracowanie: SARDINIA FOR YOU

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze Marzec–Kwiecien 2005.

Polecamy powiązane artykuły w naszej witrynie:
https://magazynswiat.pl/15426/restauracja-sardynia.html
https://magazynswiat.pl/15475/sardynia-mityczna-wyspa.html
https://magazynswiat.pl/11528/smakowita-sardynia.html
https://magazynswiat.pl/4374/zlowic-taaaka-rybe.html
https://magazynswiat.pl/9878/sardynia-na-piec-zmyslow.html
https://magazynswiat.pl/6465/sardynia-wyspa-nieznana.html
https://magazynswiat.pl/6653/sardynia-nuragi-i-inne-rozmaitosci.html
https://magazynswiat.pl/7593/sardynia-raj-nieodkryty.html
https://magazynswiat.pl/9024/sardynia-tajemnicza-wyspa.html
https://magazynswiat.pl/8204/sardynia-wyspa-niczym-kontynent.html
https://magazynswiat.pl/10220/urzekajaca-sardynia.html
https://magazynswiat.pl/14367/rosyjska-sardynia.html
https://magazynswiat.pl/14053/sardynia-prawdziwa-przygoda.html
https://magazynswiat.pl/2448/sardynia-pelna-smaku.html

https://magazynswiat.pl/2669/podroze-po-sardynii.html