Sardynię często nazywa się kontynentem w miniaturze. Oprócz morza i wspaniałych plaż są tu malownicze rzeki i jeziora, góry i wąwozy, wodospady i jaskinie. Wspaniały klimat, cenne zabytki i wyśmienita kuchnia przyciągają turystów przez cały rok.

Sardynia leży w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. Jest większa od Korsyki i mniejsza od Sycylii. Omywają ją wody mórz Tyrreńskiego i Sardyńskiego. Na tej w większości górzystej wyspie odnajdziemy tak cenne skarby przyrody i kultury, że trafiły na listę UNESCO.

Plaże po horyzont
Z gór wewnątrz lądu do nadmorskich plaż droga jest zawsze krótka. Na liczącym prawie dwa tysiące kilometrów wybrzeżu na złaknionych słońca turystów czeka wiele wspaniałych plaż – są wsród nich zarówno pokryte śnieżnobiałym piaskiem zatoczki z doskonałą infrastrukturą turystyczną, jak i dzikie, odludne zakątki z podwodnymi skałami. Na plażach nie brak wydm i lasków sosnowych, raf i jałowców. Szeroki pas plaż odsłania od morza obszary podmokłe, stawy i laguny, zamieszkane przez liczne gatunki zwierząt. Rzeki i potoki, spływając kaskadami, tworzą stawy i jeziora (obecnie przystosowane do żeglugi) dają możliwość cieszenia się urokami Sardynii.

Na łonie natury
Turystę przybijającego do brzegów Sardynii spowijają intensywne zapachy: pistacji, nieśmiertelnika, tymianku, lawendy – to wizytówki pięknej nieskażonej natury. Obszary o najcenniejszych walorach przyrodniczych chronią liczne parki przyrody i rezerwaty. Przez najpiękniejsze zakątki wyspy prowadzą malownicze ścieżki rowerowe oraz trekkingowe. Mieszkańcy Sardynii cieszą się długowiecznością. Wyjątkowy klimat, nieskażone środowisko, zdrowy styl życia i bliski kontakt z naturą sprawiają, że setne urodziny obchodzi spore grono Sardyńczyków (wyspa ma 1 650 000 mieszkańców, z czego 230 przekroczyło sto lat). Fenomen długowieczności Sardyńczyków jest przedmiotem badań naukowców i podziwu mieszkańców innych części globu.

Wypoczynek Wśród zabytków
Na Sardynii każda wieś i każde miasto ma swój niepowtarzalny klimat. Świadectwem liczącej wiele tysięcy lat historii wyspy są liczne zabytki – od datowanych na XV w. p.n.e. wież obronnych, zwanych nuragami, poczynając, a na XX-wiecznej architekturze miejskiej i pozostałościach przemysłu kopalnianego, kończąc. Podczas zwiedzania wyspy zobaczymy punickie porty i nekropolie, rzymskie termy, bizantyjskie i romańskie kościoły, domy gotycko-aragońskie oraz wielkie gmachy sabaudzkie. Amatorzy aktywnego wypoczynku znajdą na Sardynii wiele możliwości realizacji sportowych pasji, i to o każdej porze roku. Wyspę można przemierzać rowerem lub konno, pływać po morzu żaglówką, szaleć na desce windsurfingowej, nurkować lub łowić ryby. Zadowoleni będą też miłośnicy golfa i wspinaczki.

Smaki gościnności
Autentyczną sardyńską gościnność oferują ekskluzywne hotele, kempingi, kwatery bed & breakfast, pensjonaty. Wszędzie tam, gdzie się zatrzymamy na nocleg, spotkamy się z życzliwym przyjęciem. Restauracje podejmują gości tradycyjnymi sardyńskimi daniami. Warto skosztować pieczonych podrobów wieprzowych z groszkiem (la cordula), podrobów jagnięcych i cielęcych z rusztu, i gotowanego owczego mięsa. Specjalnością regionów położonych centralnie są kiełbasy wyrabiane według tradycyjnej receptury. Nadmorskie knajpki i bary oferują przyrządzane na wiele sposobów ryby, tj. łobany (z rodziny cefalowatych), labraksy (okoniokształtne), złotniki (czyli dorady), węgorze. Dużym uznaniem smakoszy cieszy się także bottarga (suszona w soli ikra cefala morskiego) – nazywana kawiorem biedaków i oczywiście tuńczyk. Gospodynie przygotowują domowe z ciasta prawdziwe arcydzieła sztuki kulinarnej. Spod ich ręki wychodzą takie rarytasy jak: coccoi – koronkowej roboty chlebek o wymyślnych kształtach, pane carasau zwany chlebem pasterzy, cienki niczym opłatek, chrupki i długo utrzymujący świeżość, faszerowne pierogi culurgionis, małe kluseczki fregola podpiekane w piekarniku czy karbowane muszelki malloreddus. Pierwszym i drugim daniom towarzyszy ser owczy pecorino sardo. Po sutym obiedzie przychodzi pora na małe co nieco. Na stół wkraczają desery z migdałów i miodu oraz sebada, delikatny placek polany miodem, bądź posypany cukrem. Zwieńczeniem posiłku są pierwszej jakości wina, np. Cannonau, Vermentino, Carignano. Sardynia jest łatwo dostępna z całej Europy. Dziesiątki bezpośrednich połączeń lotniczych i morskich, także w taryfach low cost zapewniją dogodny dojazd na wyspę.

Tekst: Walter Falgio

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze wrzesień 2010 na str. 18-21.

Polecamy powiązane artykuły w naszej witrynie:
https://magazynswiat.pl/15426/restauracja-sardynia.html
https://magazynswiat.pl/15475/sardynia-mityczna-wyspa.html
https://magazynswiat.pl/11528/smakowita-sardynia.html
https://magazynswiat.pl/4374/zlowic-taaaka-rybe.html
https://magazynswiat.pl/9878/sardynia-na-piec-zmyslow.html
https://magazynswiat.pl/6465/sardynia-wyspa-nieznana.html
https://magazynswiat.pl/6653/sardynia-nuragi-i-inne-rozmaitosci.html
https://magazynswiat.pl/7593/sardynia-raj-nieodkryty.html
https://magazynswiat.pl/9024/sardynia-tajemnicza-wyspa.html
https://magazynswiat.pl/10220/urzekajaca-sardynia.html
https://magazynswiat.pl/14367/rosyjska-sardynia.html
https://magazynswiat.pl/14063/sardynia-abc-2005-r.html
https://magazynswiat.pl/14053/sardynia-prawdziwa-przygoda.html
https://magazynswiat.pl/2448/sardynia-pelna-smaku.html

https://magazynswiat.pl/2669/podroze-po-sardynii.html