Przemierzając Sardynię samochodem, warto wybrać jedną z tras panoramicznych, które wiodą lokalnymi drogami blisko morza i gór.
Krajobrazy, które można podziwiać podczas podróży, zapierają dech w piersiach.
Z Bosy do Alghero
Wybudowana w 1879 r. droga SP 49, która łączy dwa z ciekawszych miast Sardynii – Bosę i Alghero – wije się wzdłuż Riwiery Koralowej (Riviera del Corallo). Alghero od wieków słynie z biżuterii wyrabianej z wydobywanego tu korala. Już w 1384 r. król Piotr IV Aragoński nadał miastu edykt, nakazujący wszystkim statkom poławiającym koral wzdłuż zachodniego wybrzeża wyładunek w Alghero.
Podczas przejazdu tą trasą można podziwiać piękne wybrzeże klifowe porośnięte makią śródziemnomorską z trachitowymi formami skalnymi o niezwykłych kształtach. Na niedostępnych skałach klifów gniazduje niezwykle rzadki sęp płowy. Wzrok przyciągają też pełne tajemniczego uroku szmaragdowe zatoczki, jak Porto Baosu, Cala Ittiri, Porto Tangone, Porto Managu, Cala Griecas, Cala Burantinu czy Seno de sa Pazzosa. Z kolei XVI-wieczne wieże obronne – Torre Argentina i Torre Pòglina – strzegą wysuniętych w morze malowniczych przylądków.
Strada di Muravera
Z Cagliari do Muravera w pobliżu granitowych skał Sette Fratelli (1023 m n.p.m.) wiedzie malownicza Strada di Muravera. Część trasy przebiega nad samym morzem, gdzie wznoszą się stare wieże strażnicze, m.in. Torre Mortorio i Torre Cala Regina. Wzdłuż wybrzeża położone są liczne miejscowości letniskowe. W głębi lądu z kolei droga przebiega pośród granitowych masywów porośniętych makią.
Za Solanas droga wspina się na masyw, z którego wschodnich stoków roztacza się piękny widok na przylądek Carbonara. W pobliżu znajdują się pochodzące z XV-XVI w. ruiny wartowni Fortezza Vecchia i „domus de janas”, czyli domy czarodziejek. W 1999 r. na terenach położonych od Capo Boi do Cala Pira utworzono morski rezerwat przyrody. Warto wybrać się tu zwłaszcza w trzecią niedzielę lipca na święto Madonny del Naufrago, kiedy niezwykła procesja łodzi płynie do posągu Maryi, ustawionego w wodzie na głębokości 10 m.
Trudno uwierzyć, że pełne turystów w lecie miasteczko Villasimius było niegdyś cichą wioską rybacką. Dziś można tu obejrzeć fragmenty zatopionego u wybrzeży hiszpańskiego statku z XV w. oraz znalezione tu eksponaty z czasów fenickich i rzymskich.
Na północ od Villasimius droga mija Costa Rei, w sezonie pełne turystów. Jednak są tu także mało uczęszczane okolice ruin XVII-wiecznej wieży Torre Salinas, z których rozciąga się wspaniały widok na piękne białe plaże. Warto zajrzeć też do Muravera słynącej z wyrobu koszyków oraz pysznych słodkich wypieków, smacznego miodu i znakomitych cytrusów. Co roku, w marcu i kwietniu, obchodzone jest tu święto cytrusów „Sagra degli agrumi”.
L’Orientale Sarda
Wiodąca z Dorgali do Baunei Droga Wschodnia, czyli L’Orientale Sarda, to 46 km jazdy po zakrętach. Nie powinny się na nią decydować osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną. Jest ona najbardziej widokowym odcinkiem drogi krajowej SS 125 przebiegającej przez całe wschodnie wybrzeże Sardynii. Trasa wije się przez dzikie tereny pomiędzy szczytami gór Supramonte nazywanych sardyńskimi Dolomitami, głębokimi przepaściami oraz porośniętymi makią śródziemnomorską i ostrokrzewami kanionami. Jedynym śladem działalności człowieka są tu opuszczone domy robotników, którzy zajmowali się utrzymaniem drogi, zanim pokryto ją asfaltem. Na przełęczy Genna Silana (Passo di Genna Silana, 1017 m n.p.m.) stoi jedyny w okolicy hotel-schronisko, który może być bazą wypadową do wypraw w góry Supramonte.
Warto wybrać się do kanionu Su Gorropu, wyrzeźbionego między górami Oddeu i Cucuttos przez rzekę Flumineddu. Ściany kanionu sięgające 200 m porastają kwitnące na różowo oleandry. Z kolei w Arbatax, nieopodal Baunei, warto obejrzeć niezwykłe porfirowe Czerwone Skały (Rocce Rosse), które wypiętrzają się z morza w okolicy portu, a także przysadzistą wieżę hiszpańską z XVI w.
Bajeczne plaże Sardynii
Wzdłuż całego wybrzeża wyspy mierzącego 2400 km ciągną się kurorty i nadmorskie kąpieliska. Są tu plaże kamieniste i piaszczyste, białe, czerwone lub w kolorze karmelu. Wiele plaż jest otoczonych klifami, często z jaskiniami, niektóre są dostępne jedynie od strony morza. Kryształowo czysta woda morska nabiera u wybrzeży Sardynii różnych odcieni, od szmaragdowego, jak na Costa Smeralda, po zielony jak na Costa Verde.
Włosi uważają sardyńskie plaże za najpiękniejsze w całym kraju, a niektórzy nawet za najpiękniejsze na świecie. W Sardynii jest jeszcze wiele plaż niezagospodarowanych turystycznie. Są to zwykle dzikie zakątki ukryte w małych zatoczkach, a żeby dostać się na nie od strony lądu, trzeba zejść po stromych skałach. W malowniczy krajobraz wtapiają się małe latarnie morskie na wysuniętych w morze cyplach oraz usytuowane na przylądkach wieże strażnicze strzegące niegdyś wyspy przed atakami Saracenów.
Trudno byłoby wskazać najpiękniejszą plażę na Sardynii. Wymienić jednak warto co najmniej kilka, np. położoną niedaleko Buggerru Cala Domestica – jedną z piękniejszych odizolowanych zatok na wybrzeżu Iglesias, dzikie wybrzeże na wyspie Asinara, Capo Caccia i Cala Porticciolo na zachód od Alghero.
Niezwykle prezentuje się Is Arenas z różowawym piaskiem kwarcytowym, a na plaży Piscinas nieopodal Arbus lub w miejscowości Chia można obejrzeć wydmy. Niekłamany zachwyt wzbudza wybrzeże klifowe na półwyspie Sinis, a także niepowtarzalne czerwone skały w Arbatax oraz skaliste wybrzeże w okolicach Golfo Aranci. Wielbiciele piaszczystych plaż z pewnością docenią Capo Teulada, a także piekną długą plażę w Costa Rei. W zatoce Orosei położone są wspaniałe plaże: Cala Goloritze, Cala Ginepro oraz dostępna tylko od strony morza malutka Cala Fuili. Niesamowite wrażenie robi słynna „Plaża Księżycowa” – Cala Luna, a także Cala Cartoe, Cala Sisine i Cala Mariolu, popularne kąpieliska północno-wschodniej Sardynii. W okolicy San Teodoro należy wspomnieć plażę La Cinta, a trochę dalej – Cala Razza di Giunco. Porto Cervo i Porto Rotondo z kolei oferują turystom malownicze zatoczki i luksusowe porty Szmaragdowego Wybrzeża.
tekst: wydawnictwo Bezdroża
Dojazd na Sardynię: bezpośrednio samolotem z Krakowa do Cagliari z Ryanairem. Inni przewoźnicy z przesiadką w Mediolanie lub Rzymie to: Alitalia, Meridiana, AirOne, Airberlin, easyJet, Lufthansa. Na Olbia Costa Smeralda Airport z przesiadką w Berlinie, Londynie, Genewie z easyJet lub z przesiadką w Rzymie, Paryżu, Florencji z Meridianą. Promem z Livorno i Civitavecchia do Golfo Aranci z Corsica Ferris i Sardinia Ferris.
www.regione.sardegna.it
www.blogsardegna.it
Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze wakacje 2013 na str. 60-65.
Polecamy powiązane artykuły w naszej witrynie:
https://magazynswiat.pl/15426/restauracja-sardynia.html
https://magazynswiat.pl/15475/sardynia-mityczna-wyspa.html
https://magazynswiat.pl/11528/smakowita-sardynia.html
https://magazynswiat.pl/4374/zlowic-taaaka-rybe.html
https://magazynswiat.pl/9878/sardynia-na-piec-zmyslow.html
https://magazynswiat.pl/6465/sardynia-wyspa-nieznana.html
https://magazynswiat.pl/6653/sardynia-nuragi-i-inne-rozmaitosci.html
https://magazynswiat.pl/7593/sardynia-raj-nieodkryty.html
https://magazynswiat.pl/9024/sardynia-tajemnicza-wyspa.html
https://magazynswiat.pl/8204/sardynia-wyspa-niczym-kontynent.html
https://magazynswiat.pl/10220/urzekajaca-sardynia.html
https://magazynswiat.pl/14367/rosyjska-sardynia.html
https://magazynswiat.pl/14053/sardynia-prawdziwa-przygoda.html
https://magazynswiat.pl/2448/sardynia-pelna-smaku.html
https://magazynswiat.pl/2669/podroze-po-sardynii.html
https://magazynswiat.pl/14063/sardynia-abc-2005-r.html