Smaczne jedzenie i długie życie? Niemożliwe! – mówią pesymiści.

Nie tylko możliwe, ale całkiem realne! – odpowiadają pełni energii mieszkańcy Sardynii.

Żeby się o tym przekonać, nie musisz jechać na Sardynię! Odwiedź restaurację „Sardynia” w centrum Warszawy – obok Teatru Polskiego i Uniwersytetu Warszawskiego.

Przekonasz się, jak smaczny może być przepis na długowieczność!

Restauracja Sardynia serwuje il minestrone della lunga vita – zupę długowieczności. To dziś hit kulinarny w USA, który stopniowo podbija cały świat. Konkretny przykład? Oto on! Rodzina Melis z miejscowości Perdasdefogu na Sardynii już po raz trzeci z rzędu znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdłużej żyjąca na ziemi. Najstarsza członkini familii, Consola, w tym roku zdmuchnęła na torcie 108 świeczek. Jej rodzeństwo liczy kolejno 102, 96, 94 i 91 lat, a „młodsi” członkowie rodziny 88, 84 i 81. Sekret ich długowieczności tkwi, jak dowodzą naukowcy, w odpowiednim sposobie odżywiania. Na tę niezrównaną „dietę śródziemnomorską”, zdecydowanie zalecaną przez specjalistów w dziedzinie zdrowego żywienia, składają się z produkty rodem z Sardynii: sery owcze, Pane Carasau lub carta di musica (chrupki, cienki sardyński chlebek ), pomidory, ciecierzyca, oliwa oraz wino Cannonau.

Nie trzeba jechać na drugą co do wielkości wyspę Morza Śródziemnego, by skosztować wszystkich tych produktów . Wystarczy zajrzeć do restauracji „Sardynia”, która znajduje się w centrum Warszawy .W kameralnym wnętrzu, ozdobionym urokliwymi zdjęciami Sardynii i przesyconym jej kolorami, twoje zmysły udadzą się w kulinarną podróż!

Co wyróżnia tę restaurację na tle innych śródziemnomorskich lokali? Bez wątpienia oryginalne produkty, które są sprowadzane bezpośrednio od producentów, i sposoby przyrządzania potraw według lokalnych tradycji oraz prawdziwy ambasador sardyńskich smaków nad Wisłą – pani Wiesława Dzierżanowska, niezwykła kobieta o polskiej duszy i wyspiarskim temperamencie, która spędziła na wyspie pół życia i poznała tajniki najzdrowszej kuchni świata. Kto lepiej niż ona przyrządzi minestrone della lunga vita, jarzynową zupę długowieczności, pełną warzyw i przypraw z Sardynii? Przyjdź, a sam się przekonasz, jak dobrze może smakować długowieczność!

Restauracja „Sardynia” uraczy Cię niezwykłymi potrawami z Sardynii, przekąską w postaci serów owczych i wspaniałego carpaccio z ośmiornicy, pikantnymi ośmiorniczkami lub mulami na musie z cieciorki. Na pierwsze danie możesz skosztować słynnych sardyńskich Culurgionis di patate ręcznie robionych pierogów z ziemniakami, owczym serem i miętą lub ręcznie robionym makaronem z sosem pesto, które robione są na miejscu.

Lecz najbardziej oryginalnym i wyjątkowym specjałem jest spaghetti z suszonym kawiorem z cefala, tzw. Bottarga. To wyjątkowe i jedyne w swym rodzaju danie jest cenionym przysmakiem również w Japonii.

Kolejną specjalnością restauracji są świeże ryby: labraks, dorada, i łosoś.

Ale i wówczas, gdy wolisz smak mięs, nie zawiedziesz się. Wołowe zraziki sardyńskie z pietruszką, czosnkiem i smalcem czy eskalopki schabowe z oliwkami – duszone w lokalnym winie Vermentino – smakują wybornie. Nie sposób też oprzeć się pokusie spróbowania Pane Frattau, czyli tradycyjnego, sardyńskiego pieczywa Carasau z sosem pomidorowym i jajkiem w koszulce posypanego serem owczym. Wszystkim tym daniom towarzyszyć mogą wyśmienite lokalne wina, w tym czerwone wino Cannonau di Sardegna.

Tę niecodzienną ucztę powinien zwieńczyć równie wyjątkowy deser, ale on pozostanie słodką niespodzianką. Puentą zaś niech będzie lokalny likier Mirto lub tradycyjna grappa Filo e Ferru… Żyć nie umierać!

Odwiedź nas, a mała „Sardynia” stanie się Twoją furtką do niezwykłych kulinarnych przeżyć i do długowieczności, która smakuje śródziemnomorskim słońcem!

tekst: Anna Rogala

Sardynia Restauacja
OBOŹNA 9 lok.105
00-332 Warszawa
Telefon: +48 22 2113484
mob. 721 083 922
E-mail: kontakt@sardyniarestauracja.pl
www.sardyniarestauracja.pl

Polecamy powiązane artykuły w naszej witrynie:
https://magazynswiat.pl/15475/sardynia-mityczna-wyspa.html
https://magazynswiat.pl/11528/smakowita-sardynia.html
https://magazynswiat.pl/4374/zlowic-taaaka-rybe.html
https://magazynswiat.pl/9878/sardynia-na-piec-zmyslow.html
https://magazynswiat.pl/6465/sardynia-wyspa-nieznana.html
https://magazynswiat.pl/6653/sardynia-nuragi-i-inne-rozmaitosci.html
https://magazynswiat.pl/7593/sardynia-raj-nieodkryty.html
https://magazynswiat.pl/9024/sardynia-tajemnicza-wyspa.html
https://magazynswiat.pl/8204/sardynia-wyspa-niczym-kontynent.html
https://magazynswiat.pl/10220/urzekajaca-sardynia.html
https://magazynswiat.pl/14367/rosyjska-sardynia.html
https://magazynswiat.pl/14063/sardynia-abc-2005-r.html
https://magazynswiat.pl/14053/sardynia-prawdziwa-przygoda.html
https://magazynswiat.pl/2448/sardynia-pelna-smaku.html

https://magazynswiat.pl/2669/podroze-po-sardynii.html